הי! עוד 249.99 ₪ ויש לך משלוח חינם
באמצעות Boxit!
x

סל הקניות שלך ריק

אנא התחברו אם ברצונכם לשחזר את הסל שיצרתם בעבר

סה״כ בסל: 0.00 ₪
הי! עוד 249.99 ₪ ויש לך משלוח חינם
באמצעות Boxit!

תפקידו של הרוקח במאה ה-21

 

הסניף הראשון של "מדי פלוס" הוקם בצומת הרחובות בר אילן-שמואל הנביא בירושלים. ייתכן שאין זה מקרי - נראה כי במאה ה-21 נמצא מקצוע הרוקחות בכלל בסוג של צומת דרכים וזאת לאחר שתפקידו של הרוקח עבר תמורות רבות במרוצת השנים.
בעבר, התמקד הרוקח בעיקר בהכנה של תרופות, בין אם ע"י מסורות משפחתיות סודיות או מרשמים מסודרים יותר. הפרמקופיאה הראשונה בה יש הוראות מפורטות על הכנת תרופות יצאה בנירנברג שבגרמניה ב-1546, אולם אלפי שנים קודם לכן אפשר למצוא "מרשמים" להכנות רוקחיות (אם כי למטרות שונות לחלוטין) כמו זו שבחומש שמות:
"קח-לך סמים, נטף ושחלת וחלבנה, סמים, ולבונה זכה...ועשית אותה קטורת, רוקח מעשה רוקח, ממולח, טהור קודש" .
ואולם, תפקיד זה של הרוקח ברקיחת תרופות הצטמצם בשנים האחרונות עד כדי כך שכיום חלק מבתי המרקחת כלל לא מציעים שירות זה. בין הגורמים לשינוי ניתן לציין בעיקר את התפתחות תעשיית התרופות, המציעה מגוון רחב של תרופות מוכנות.
בד בבד, אותה התפתחות הביאה לכך שהטיפול התרופתי הפך למורכב, מקיף ומאתגר הרבה יותר, וכאן נכנס לתמונה תפקידו הרוקח המודרני, אשר כאמור מוצא עצמו בכמה צמתים:
הצומת הראשון הוא בין הרופא לחולה:
מכיוון שעיסוקו הראשי של הרוקח הוא ניפוק תרופות, והוא החוליה האחרונה המפרידה בין הוראת הרופא ובין נטילת התרופה ע"י החולה, יש לו תפקיד חשוב במניעת טעויות במרשמים. כך למשל התייחסה הועדההלאומית לגיבוש תפיסת הרוקחות בישראל ("ועדת בניטה") אשר דנה בתפקידו החדש של הרוקח לצומת זו: "הרוקח חייב לבקר את המרשם כדי להבטיח שהרשום מתאים למצבו של החולה ולא יגרום לו נזק."
בצומת חשוב זה על הרוקח לתשאל את הלקוח לגבי מצבו, לגבי תרופות נוספות שהוא נוטל, וגם להסביר ללקוח כיצד ליטול את התרופות, לעודדו ובכך להגביר את ההיענות ואת יעילות הטיפול. "מניעת הנזק" עליה מדברים הינה חיונית מאוד. בישראל, כך מעריך משרד הבריאות, נרשמים כ-350 מרשמים שגויים בכל יום ועל פיההערכות, כ-1,850 איש מוצאים את מותם מדי שנה כתוצאה מטעויות במרשמי תרופות.
במחקר שנערך בהולנד, נבדקו 37 רוקחים במשך שישה שבועות. בזמן ניפוק התרופות, גילו הרוקחים בעיות הקשורות לתרופות, כמו חוסר דיוק במרשמים, מינונים חריגים, אינטראקציות, התוויות-נגד, תופעות לוואי וחוסר ציות להוראות. אלו תופעות היכולות להתגלות על ידי הרוקח בקהילה, הבא במגע תכוף עם החולה. ב-45% מתוך 727 מקרים של טעויות שזוהו במחקר הנ"ל, נעשה שינוי משמעותי במרשם לאחר ההתקשרות עם הרופא.
 
הצומת שבין הרופא לחולה הוא צומת חשוב, אך אינו הצומת היחיד בו עומד הרוקח.
צומת נוסף הוא
הצומת שבין החולה למגוון תרופות ללא מרשם (OTC) הקיימות כיום:
כאשר אדם חש בבעיה רפואית מסוימת, התחנה הזמינה ביותר עבורו היא בית המרקחת. הרוקח יאזין ללקוח, יתשאל אותו ויוכל להציע פתרון אם בתרופות OTC, ואם במוצרים טבעיים שיכולים לטפל בבעיה. יש לציין שטיפול בתרופות ללא חובת מרשם עלול לגרום לסיבוכים בעתיד אם הוא ממסך או דוחה גילוי מחלות קשות, לפיכך לרוקח תפקיד חשוב בבקרה על לקיחת אותן תרופות, ובמידת הצורך עליו להפנות את הלקוח לרופא.
תפקיד נוסף לרוקח כמקדם בריאות:
 הגישה המכונה "קידום בריאות" התפתחה כתוצאה משינוי דפוסי התחלואה והתמותה בעולם, שגרמו להעברת המיקוד מטיפול קליני בבתי-חולים למאמצים למניעת מחלות טרם הופעתן. במקביל, השתנתה התפישה הרואה בבריאות היעדר מחלות, לתפיסה הרואה בבריאות מיצוי של הפוטנציאל הגופני, הנפשי וההתפתחותי של האדם. ייעוץ בנושא תזונה, פעילות גופנית, הפסקת עישון, מין בטוח ועוד. כאן הרוקח נמצא בצומת שבין החולה למחלות כמו סוכרת, יתר לחץ-דם ועוד וביכולתו לעצור את האדם מלהגיע אליהן.
 
הצומת הבא נוגע אליך, כן, אליך!
תפקידו של הרוקח כיועץ חשוב כיום יותר מתמיד כאשר הטיפול התרופתי מורכב יותר והחולה הממוצע מודע יותר להליך ומעוניין להבין איך הוא מטופל. אולם כיום כאשר המידע זמין כל כך באינטרנט, לכאורה מה הצורך בייעוץ רוקחי?
חשוב לשים לב לכך שהברכה הטמונה בהגברת הנגישות למידע, עלולה להפוך לעיתים להצפת מידע. כאשר אדם מן השורה קורא את רשימת תופעות הלוואי שנקשרו או שנחשדו כקשורים לתרופה מסוימת, הוא עלול להימנע לחלוטין מנטילתה, על אף פוטנציאל הריפוי שלה. כאן נמצא הרוקח כמסנן ומעבד מידע (בין אם הוא יושב בבית מרקחת רגיל ובין אם הוא חלק מצוות בית המרקחת הוירטואלי). ביכולתו לחפש במאגרי מידע מהימנים, לקבל פרספקטיבה ולהפעיל שיקול דעת של נזק מול תועלת ולהציגו ללקוח.
 
הצומת האחרון שאתייחס אליו הוא הצומת שבין העבר לעתיד.
 את העבר הזכרנו, בעתיד הלא רחוק (הנושא נמצא בחקיקה) יוכל לקבל הרוקח סמכויות נוספות כגון מרשמי רוקח לתרופות מסוימות. במספר מדינות בארה"ב משמש בית המרקחת הקהילתי כ"מרכז בריאות", ומתבצעות בו בדיקות מעבדה מסוימות וחיסונים.
ומה עוד? לעת עתה זה סוד...
 
 
מקורות:
תרומת הרוקח לקידום הבריאות בקהילה/ לימור מנחם ואלי מרום פרמהליין 2004
עמדת ארגון הרוקחות בישראל בנושא תרופות ללא מרשם.
קידום בריאות בבית המרקחת מאת רות ויינשטיין ולילך מלוויל פרמהליין 2006
סיכום שלושת המפגשים בנושא "וועדת בניטה" הוועדה לגיבוש תפיסת הרוקחות בישראל 2.2.00, 16.2.00, 27.2.00
350  מרשמים שגויים ביום/ דן אבן NRG 29/9/03

אנא המתן...

פריט התווסף לסל
קופה